co to jest
Co oznacza skrót ATM? Definicja Asynchronous Transfer Mode. Słownik Tryb Przesyłania.

Czy przydatne?

Co to znaczy Atm

Definicja ATM: Asynchronous Transfer Mode

Co oznacza ATM: Tryb Przesyłania Asynchronicznego. Sieć ATM powstała w wyniku połączenia techniki sieciowej wykorzystanej zarówno w sieciach lokalnych, jak i w sieciach rozległych. Według obecnych standardów szybkie sieci to takie, które mogą przesyłać dane z szybkością 100 Mb/s lub większą. Sieci ATM mogą przekazywać dane z szybkością rzędu gigabitów na sekundę. Oczywiście tak wielkie szybkości wymagają złożonego supernowoczesnego sprzętu. Powoduje to, że sieci ATM są droższe niż sieci zrealizowane przy użyciu innych technik. Aby zapewnić duże szybkości przesyłania danych, sieci ATM wykorzystują specjalne techniki sprzętowe i programowe.
Sieć ATM składa się z jednego lub wielu szybkich wymienników, z których każdy jest połączony z komputerami użytkowymi i z innymi wymiennikami ATM.
Po drugie sieci ATM wykorzystują kable optyczne również do łączenia komputerów użytkowych z wymiennikami ATM. Kable optyczne zapewniają większą szybkość przesyłania informacji niż kable miedziane. Typowe połączenie między komputerem użytkownika a wymiennikiem ATM pracuje z szybkością od 100 do 155 Mb/s. Po trzecie, najniższe warstwy sieci ATM używają pakietów stałej wielkości, nazywanych komórkami (ang cells). Wszystkie komórki mają ten sam rozmiar, wymienniki ATM mogą je więc przetwarzać bardzo szybko.
ATM zapewnia bardzo dużą szybkość przesyłanych danych, nadaje się zarówno do sieci lokalnych, jak i rozległych; umożliwia realizację wielu rozmaitych usług, takich jak przesyłanie dżwięków i obrazów w czasie rzeczywistym oraz konwencjonalne przesyłanie danych. Rozmiar komórki ATM Komórka sieci ATM ma zaledwie 53 oktety. Każda komórka zawiera 5 oktetów nagłówka, po którym następuje 48 oktetów danych. Przy przesyłaniu pakietów IP przez sieć ATM, rozmiar 53 oktetów jest nieistotny - sieć ATM przyjmuje i przesyła znacznie dłuższe pakiety. Sieci oparte na połączeniach Sieci ATM oferują usługi oparte na połączeniach. Zanim komputer połączony z siecią ATM będzie mógł wysłać komórkę, musi najpierw poinformować o adresie odbiorcy. Jest to proces analogiczny do połączenia telefonicznego. Nadawca podaje adres odbiorcy i czeka, aż wymiennik ATM połączy się z odległym komputerem i utworzy ścieżkę . Jeśli odległy komputer odmówi połączenia, nie odpowiada lub też wymiennik nie może się z nim połączyć, to żądanie uzyskania łączności zawodzi . Gdy uda się nawiązać połączenie, lokalny wymiennik ATM wybiera identyfikator dl połączenia i przekazuje go nadawcy wraz z informacją że udało się nawiązać połączenie. Nadawca używa identyfikatora połączenia przy wysyłaniu i odbieraniu komórek. Po zakończeniu używania połączenia nadawca ponownie łączy się z wymiennikiem ATM i posyła do niego żądanie przerwania połączenia. Wymiennik rozłącza oba komputery . Przerwanie połączenia odpowiada odłożeniu słuchawki po zakończeniu rozmowy telefonicznej. Po rozłączeniu wymiennik może ponownie ten sam identyfikator połączenia. Format pakietów ATMARP Format pakietu ATMARP w przypadku adresów ATM o długości 20 oktetów (zalecanych przez ATM Forum).
Format ten różni się od formatu pakietu ARP. Główna zmiana polega na dodaniu pola długości adresu, które jest potrzebne dla adresów ATM. Potrzeba jego użycia wynika z faktu, że zaproponowano wiele form adresów ATM, przy czym żadna z nich nie została jak dotąd standardem. Przedsiębiorstwa telefoniczne oferujące publiczne sieci ATM używają adresów o długości ośmiu oktetów, przy czym adresy taki jest numerem telefonicznym ISDN określonym przez standard ITU-TS w dokumencie E.164. Dla odmiany ATM Forum (konsorcjum złożone z firm, zarówno użytkowników, jak i producentów, które ustaliły wspólny standard dla prywatnych sieci ATM) pozwala na przydzielenie każdemu komputerowi przyłączonemu do prywatnej sieci ATM adresu punktu dostępu do sieci (ang. Network Service Access Point, NSAP), o długości 20 oktetów. Oznacza to, że określenie adresu komputera może wymagać adresu dwupoziomowego złożonego z adresu E.164 odległej sieci oraz adresu NSAP komputera przyłączonego do lokalnej łącznicy w tej sieci.

Pakiety ATMARP umożliwiają używanie różnych formatów adresów ATM oraz hierarchii dwustopniowej. W tym celu każdy pakiet zawiera dwa pola długości dla każdego adresu ATM o raz pole długości dla każdego adresu protokołowego. Pakiet ATMARP zaczyna się od pola o ustalonym rozmiarze, które zawiera długość adresu. Pierwsze dwa pola mają ten sam format jak w zwykłym pakiecie ARP. Pole TYP SPĘTU zawiera szesnastkową liczbę 0x0013, która oznacza sieć ATM, a pole TYP PROTOKOŁU zawiera szesnastkową liczbę 0x800, która oznacza IP. Adresy nadawcy i odbiorcy mogą mieć różny format, każdy adres ATM wymaga więc pola długości. Wartość w polu DŁ. NADAWCY określa długość adresu ATM nadawcy, a wartość w polu DŁ2 NADAWCY określa długość podadresu ATM nadawcy Pola DŁ. ODBIORCY I DŁ2. ODBIORCY służą do określenia długości adresu i podadresu ATM odbiorcy, a pola DŁ. NADAWCY i DŁ. P. ODB. - do określenia długości adresu protokołowego nadawcy i odbiorcy. Po polach długości następuje sześć adresów. Pierwsze trzy to: adres i podadres ATM oraz adres protokołowy nadawcy, pozostałe trzy to: adres i podadres ATM oraz adres protokołowy odbiorcy. Format pola długości adresu ATM Protokół ATMARP zaprojektowano z myślą o adresach E.164 (o długości 8 oktetów) i NSAP (20 oktetów), pola służące do określenia długości adresów ATM zawierają więc bit, który określa format adresu. Do określenia typu adresu ATM wystarczy jeden bit, gdyż dopuszczalne są tylko dwa typy. Jeśli bit pierwszy zawiera zero, to adres ma format NSAP (zalecany przez ATM Forum), w przeciwnym razie mamy do czynienia z adresem w formacie E.164 (zalecanym przez ITU-TS). każde pole długości adresu ATM w pakiecie ATMARP ma postać pokazaną powyżej, jeden pakiet może zawierać więc wiele typów adresów ATM. Kody operacji protokołu ATMARP Pakiety w formacie ATMARP służą do przesyłania próśb o odwzorowanie adresu, odpowiedzi na prośbę oraz do przesłania prośby o odwrotne wiązanie. Przy wysyłaniu pakietu ATMARP komputer musi podać w polu OPERACJA typ wiązania. W tabeli poniżej podano wartości, które mogą pojawić się w polu OPERACJA pakietu ATMARP, oraz wyjaśniono ich znaczenie.

Wartości jakie mogą się pojawić w polu OPERACJA pakietu ATMARP. Określanie adresu za pomocą pakietów ATMARP Wiązanie adresów w sieci zorientowanej na połączenia jest nieco bardziej złożone niż w sieci nie zorientowanej na połączenia. Sprzęt ATM umożliwia używanie dwóch rodzajów obwodów wirtualnych, mogą się więc pojawić dwa przypadki. Stałe obwody wirtualne Aby wyjaśnić problemy związane ze stałymi obwodami wirtualnymi (PVC) trzeba przypomnieć jak działa sprzęt ATM. każdy obwód PVC wymaga ręcznej konfiguracji przez administratora sieci, komputery nie biorą w tym udziału. W szczególności komputer zaczyna pracę, gdy PVC już istnieje, i nie otrzymuje od sprzętu żadnych informacji o adresie odległego końca obwodu. Jeśli komputer nie został poinformowany o adresie (na przykład przez zapisanie odpowiedniej informacji w pliku konfiguracyjnym), to nie zna on adresu IP ani adresu ATM komputera, z którym łączy go PVC. Odwrócony protokół ATMARP(InATMARP) służy do znajdowania adresów, gdy są używane obwody PVC. Komputer korzystający z tego protokołu musi znać wszystkie skonfigurowane stałe obwody wirtualne. W celu ustalenia adresu IP i adresu ATM maszyny na drugim końcu połączenia, komputer wysyła pakiet z odwróconą prośbą ATMARP (pole OPERACJA zawiera wtedy wartość 8).
Odbiorca, który otrzyma takie zapytanie przez obwód PVC, wysyła odwróconą odpowiedż ATMARP (wartość 9 w polu OPERACJA). Zarówno prośba, jak i odpowiedż zawierają adres IP i ATM nadawcy. W ten sposób komputery na końcach połączenia mogą nawzajem ustalić swoje adresy. Dwa komputery połączone stałym obwodem wirtualnym dowiadują się o swoich wzajemnych adresach IP i ATM za pomocą odwróconego ATMARP. Jeden komputer wysyła odwróconą prośbę ATMARP, na którą odpowiada drugi komputer. Komutowane obwody wirtualne Komputery przyłączone do jednej sieci LIS tworzą komutowane obwody wirtualne w razie potrzeby. Komputer A, chcąc wysłać datagram do komputera B, z którym nie łączy go obwód wirtualny, wykorzystuje mechanizm sygnalizacji do utworzenia potrzebnego obwodu. W tym celu A musi odwzorować adres IP komputera B na adres ATM. Każda sieć LIS ma serwer ATMARP i wszystkie komputery w tej sieci muszą znać jego adres (np. komputer może być połączony z serwerem za pomocą PVC lub może mieć jego adres ATM zapisany na dysku). Serwer nie tworzy połączeń z innymi komputerami, jedynie czeka na połączenia utworzone przez inne komputery w tej samej podsieci logicznej. Komputer A, który chce odwzorować adres IP maszyny B na adres ATM, musi mieć otwarty obwód wirtualny łączący go z serwerem ATMARP danej sieci LIS. Przez ten obwód posyła on do serwera pakiet z prośbą ATMARP (pole OPERACJA takiego pakietu zawiera wartość 1, a pole adresu protokołowego zawiera B). Serwer ATMARP utrzymuje bazę danych zawierającą odwzorowania adresów IP na adresy ATM. Jeśli serwer zna adres ATM maszyny B, to zachowuje się podobnie , jak w przypadku pośredniego ARP. Serwer tworzy odpowiedż ATMARP, która zawiera adres ATM odpowiadający docelowemu adresowi IP i wartość 2 w polu OPERACJA. Podobnie jak w przypadku w przypadku zwykłego ARP, serwer zmienia pola nadawcy i odbiorcy przed wysłaniem odpowiedzi do komputera, który nadesłał prośbę.Sprawdź w książkach co to jest ATM.

Czym jest ATM znaczenie w Słownik komputerowy A .

Co znaczy ATL:
Porównanie Zautomatyzowana biblioteka taśm atm co znaczy.
Krzyżówka AWARD BIOS Beeps:
Dlaczego momencie inicjalizacji systemu przez płyty główne z biosem AWARD: 1 krótki beep - poprawne uruchomienie systemu, 2 krótke beep - błąd ustawień CMOS, 1 długi - 1 krótki beep - błąd DRAN, 1 długi - 2 atm krzyżówka.
Co to jest ARTT:
Jak lepiej atm co to jest.
  • Dodano:
  • Autor: