cypr co to jest
Co oznacza Cypr: południowo-zachodniej Azji, położone na wyspie (Morze Śródziemne). Pow. 9,3 tys.

Czy przydatne?

Czym jest Cypr

Definicja z ang. Cyprus, z niem. Zypern.

Definicja CYPR: Republika Cypru (Kypros Kibris), kraj w południowo-zachodniej Azji, położone na wyspie (Morze Śródziemne). Pow. 9,3 tys. km2; ludność 0,7 mln, 78% Greków, 18% Turków. Stolica Nikozja. Gospodarka oparta na rolnictwie, turystyce, wydobyciu surowców. Wyspa C. do 1878 wchodziła w skład tureckiego imperium, w dalszym ciągu zaś brytyjskiego, otrzymując w 1925 status kolonii. Walki przeciw kolonizatorom prowadzone poprzez Greków cypryjskich od 1954 przyniosły wyspie niepodległość w 1960. Pierwszym prezydentem został arcybiskup Makarios, przeciwny idei zjednoczenia C. z Grecją; w 1974 doprowadziło to do zamachu stanu popieranego poprzez grecki rząd czarnych pułkowników, co spowodowało zbrojną interwencję Turcji w obronie praw mniejszości tureckiej. W 1975 proklamowano Federalne Kraj Tureckiej Republiki Cypryjskiej w części C. okupowanej poprzez wojska tureckie. W 1983 ONZ wezwała Turcję do wycofania wojsk z C. ; Turcja odpowiedziała przekształceniem Federalnego Państwa Tureckiej Republiki Cypryjskiej w Republikę Turecką Cypru Północnego. Ogłoszenie separatystycznego państwa Turków cypryjskich potępiła Porada Bezpieczeństwa ONZ; uznała je tylko Turcja, która wspierała także osadnictwo Turków na wyspie. Konfliktu nie były w stanie rozstrzygnąć mediacje prowadzone pod egidą ONZ. Specyfiki temu narodowościowemu i politycznemu konfliktowi nadaje fakt, Iż oba zewnętrzne państwa zainteresowane popieraniem swoich grup narodowych Grecja i Turcja należą do tego samego paktu militarnego NATO. Turcja i C. aspirują również do członkostwa w UE, której członkiem jest Grecja. Nie mniej jednak decyzje Unii o podjęciu negocjacji z C. w 1998, przy jednoczesnym odrzuceniu takiej możliwości co do Turcji, postawiły problem cypryjski w nowym świetle. Z jednej strony presja Unii może przyśpieszyć pokojowe rozwiązanie konfliktu, z drugiej strony wejście C. do UE to wzmocnienie pozycji Grecji na wyspie i trudne do ustalenia miejsce Tureckiej Republiki Cypryjskiej. Dlatego także konsekwencją decyzji szczytu w Kopenhadze z grudnia 2002 było przyśpieszenie działań na rzecz rozwiązania konfliktu cypryjskiego i uczynienia C. konfederacją. Wstępne zaproszenie Turcji do rozmów akcesyjnych ułatwia te działania, jak także nowa, wspierająca te dążenia, postawa Grecji, tym niemniej nie powiodło się do chwili podpisania Traktatu Akcesyjnego (16 kwietnia 2003) w Atenach zjednoczyć wyspy i stroną umowy pozostał tylko C. grecki. Od 1 maja 2004 w UE

Czym jest Cypr znaczenie w Słownik na C .

Co znaczy Centrum Satelitarne Unii Europejskiej:
Porównanie się na wspólnego działania Porady UE z 20 lipca 2001, przy pomocy odpowiednich przedmiotów istniejących struktur Unii Zachodnioeuropejskiej, w celu rozbudowy systemów wczesnego ostrzegania i cypr co znaczy.
Krzyżówka CEJA:
Dlaczego Europejska Porada Młodych Rolników cypr krzyżówka.
Co to jest CCT:
Jak lepiej wspólna taryfa celna cypr co to jest.
Słownik Cena Interwencyjna:
Kiedy dokonywane są we Wspólnocie Europejskiej interwencyjne skupy nadwyżek produktów rolnych. Celem jej wprowadzenia jest utrzymanie dochodów rolników na ściśle ustalonym poziomie. Zobacz także Wspólna cypr słownik.
Czym jest Centras Euro Info:
Od czego zależy utworzone z myślą o przedsiębiorcach w celu przekazywania informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw na Jednolitym Rynku Europejskim, zwłaszcza zasad organizowania przetargów publicznych cypr czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: