portugalia co to jest
Co oznacza Portugalia: Portuguesa), kraj w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie.

Czy przydatne?

Czym jest Portugalia

Definicja z ang. Portugal, z niem. Portugal.

Definicja PORTUGALIA: Republika Portugalska (Republica Portuguesa), kraj w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, obejmuje wyspy Azory i Maderę autonomiczne regiony dysponujące władzą ustawodawczą i wykonawczą. Graniczy z Hiszpanią. Pow. 92 tys. km2, ludność 9,8 mln. Stolica Lizbona. W latach 60. z P. wyjechało wielu emigrantów, mieszkają raczej we Francji, Niemczech i Luksemburgu. Powodami masowych wyjazdów były wyjątkowo trudne warunki ekonomiczne, lecz i przypadek polityczna P., niegdyś potęga kolonialna, utraciła swą pozycję w XIX w., pogrążając się w upadku gospodarczym. Od 1926 władzę przejęła armia, a od 1932 na czele państwie stanął António Salazar, wprowadzając dyktaturę o pewnych cechach faszyzmu. Po II wojnie światowej P. próbowała za wszelaką cenę utrzymać resztę kolonii, podejmując wojnę w Angoli, Mozambiku, Gwinei; czas dyktatury i kolonializmu skończyła tak zwany rewolucja goździków z 1974 (społeczeństwo wyrażało swój protest, nosząc czerwone goździki), gdy władza przeszła w ręce socjalistów. P. jest aktualnie republiką parlamentarną, gdzie prezydent jest wybierany w powszechnych wyborach, może on rozwiązać parlament, wskazać premiera, dokonać dymisji rządu. Gospodarka jest silnie zależna od eksportu i importu, przemysł tekstylny (kluczowy), wspomagany poprzez turystykę i produkcję wina. Postęp P. ułatwiło wejście w 1986 do Wspólnoty Europejskiej. P. jest członkiem NATO od 1949, a od 1955 ONZ

Czym jest Portugalia znaczenie w Słownik na P .

Co znaczy Piąty Program Ramowy Badań, Rozwoju Technicznego I Prezentacji Unii Europejskiej:
Porównanie angielskiego: Fifth Framework Programme, FP5) największy europejski program naukowy wykonywany w 19982002, którego celem było podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw krajów Unii i krajów portugalia co znaczy.
Krzyżówka Polityka Finansowa Unii Europejskiej:
Dlaczego wzmocnienia pozycji Wspólnoty w międzynarodowym systemie finansowym, przyczynia się również do dynamicznego rozwoju oferty usług finansowych skierowanych do podmiotów gospodarczych i obywateli krajów portugalia krzyżówka.
Co to jest Polityka Konsumencka: Strategia Na Lata 2002:
Jak lepiej Europejskiej określający kluczowe priorytety w dziedzinie prowadzenia polityki ochrony konsumentów we Wspólnocie i narzędzia ich realizacji w podanym czasie. Za fundamentalne cele uznaje pełniejsze portugalia co to jest.
Słownik Polityka Energetyczna:
Kiedy funkcjonowaniu wewnętrznego rynku energii elektrycznej Wspólnoty polityka, do której głównych celów należy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów członkowskich, poprawa ochrony środowiska i portugalia słownik.
Czym jest Płatności Hektarowe:
Od czego zależy subwencje wypłacane rolnikom z tytułu uprawy zbóż albo za odłogowanie ziemi. Wysokość płatności różni się w zależności od regionu wspólnoty, a fundamentem jej określenia jest średni plon zbóż z portugalia czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: