słowacja co to jest
Co oznacza Słowacja: kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, graniczące z Polską, Ukrainą, Węgrami.

Czy przydatne?

Czym jest Słowacja

Definicja z ang. Slovakia, z niem. Slowakei.

Definicja SŁOWACJA: Republika Słowacka (Slovenska Republika), kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, graniczące z Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią. Pow. 49,036 tys. km2, ludność 5,5 mln, w tym 10,6% mniejszości węgierskiej. Stolica Bratysława. S. wchodziła od XI w. w skład Węgier, a po I wojnie światowej Czechosłowacji. Fakt nieuwzględnienia poprzez Czechów żądań pełnej autonomii w ramach federacji powodował napięcia w państwie, zaowocował także opowiedzeniem się Słowaków pod wodzą księdza Tiso za hitlerowskimi Niemcami i utworzeniem satelickiego państwa w okresie II wojny światowej. Po jej zakończeniu S. ponownie stała się częścią Czechosłowacji, jednak dopiero od 1969 struktura federalna tego państwie zaczęła zapewniać Słowakom równorzędne prawa, nie mniej jednak dążenia niepodległościowe były zdecydowanie tłumione. Po aksamitnej rewolucji odżyły one z nową siłą. Po raz pierwszy publicznie zażądano suwerenności S. w trakcie manifestacji z 8 czerwca 1991. Słowacka Porada Narodowa 17 lipca 1992 przyjęła deklarację suwerenności, a 1 września konstytucję, 25 listopada Zebranie Federalne podjęło decyzję o podziale państwa. S. została republiką parlamentarną, oficjalnie w pełni demokratyczną, z zachowanym pluralizmem partyjnym. Równocześnie stanęła w obliczu poważnych problemów gospodarczych przez wzgląd na brakiem na jej terenie rozwiniętego przemysłu poza zbrojeniowym, który nie był dostosowany do wymagań zachodniego rynku, ubogim rolnictwem. Lecz najpoważniejszym problemem stała się niestabilność życia politycznego i zahamowanie procesu reform demokratycznych poprzez przychodnia Vladimira Mečiara utworzony w 1994. Dodatkowym problemem jest aż 13% mniejszość węgierska, dyskryminowana bardziej, niż gdy u władzy znajdowała się Słowacka Partia Narodowa, podnosząca hasła nacjonalistyczne. W rezultacie S., aczkolwiek jej parametry gospodarcze były dobre, została odrzucona w avis Komisji Europejskiej (1997) jako kandydat do negocjacji w kwestii członkostwa z Unią Europejską. Nie objęło jej również poszerzanie NATO, nie mniej jednak referendum w samej S. wykazało także brak zainteresowania jej obywateli tym członkostwem. We wrześniu 1998 w wyborach zwyciężyła koalicja demokratyczno-socjalistyczna. Premier M. Dziurinda wprowadził do rządu przedstawicieli mniejszości węgierskiej, zadeklarował gotowość wstąpienia S. do NATO (zaproszona do członkostwa w 2002) i UE (skończyła negocjacje w 2002). S. jest członkiem Ekipy Wyszehradzkiej, CEFTA, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Porady Europy i ONZ. Od 1 maja 2004 w UE

Czym jest Słowacja znaczenie w Słownik na S .

Co znaczy Składka Cukrowa:
Porównanie budżetu koszty powiązane z produkcją i magazynowaniem cukru i izoglukozy na terenie UE. Wysokość pobieranych z tego tytułu opłat jest bezpośrednio związana z wielkością produkcji zrealizowaną w danym słowacja co znaczy.
Krzyżówka Specjalna Klauzula Ochronna:
Dlaczego Special Safeguard, SSG) klauzula użytkowana odnosząc się do produktów rolnych, która dopuszcza nakładanie dodatkowych opłat celnych w wypadku, gdy rozmiar importu danego produktu przekroczy rozmiar słowacja krzyżówka.
Co to jest Status Uchodźcy W Unii Europejskiej:
Jak lepiej wchodzące w zakres polityki azylowej UE. Opierając się na traktatu z Amsterdamu Wspólnota Europejska uzyskała kompetencje w sferze ustalania standardów min. dotyczących warunków, jakie musi spełniać słowacja co to jest.
Słownik Subsydiarność:
Kiedy pomocniczość, zasada zapisana w Traktacie o UE, odpowiednio z którą Wspólnota: w dziedzinach, które nie podlegają jej wyłącznej właściwości [...] wykazywać aktywność będzie tylko wtedy, jeżeli cele słowacja słownik.
Czym jest Symbole UE:
Od czego zależy flaga i hymn UE, symbolika euro, dzień Europy i dewiza: zjednoczeni w różnorodności. Giscard dEstaigne zaproponował w dniu 11 lipca 2003, na ostatnim posiedzeniu Konwentu, wprowadzenie tych symboli słowacja czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: