inokulacja co to jest
Leczenie Inokulacja co to znaczy. Definicja medycyny. Celowe wprowadzenie małej dawki zarazków.

Czy przydatne?

Definicja Inokulacja

Co znaczy INOKULACJA: (od ?Xac. inoculatio – szczepienie) – termin zaczerpnięty z medycyny. Celowe wprowadzenie małej dawki zarazków sprawia, Iż organizm uczy się wytwarzać przeciwciała zwalczające dany rodzaj drobnoustroju, co ułatwia późniejsze pokonywanie poważnej infekcji. Amerykański psycholog socjalny William McGuire zastosował ten termin w swojej teorii uodparniania postaw. Wiadomo, Iż osoby, które pod wpływem perswazji zmieniły postawy, z upływem czasu lub w konsekwencji innych przekazów mogą wrócić do wcześniejszych przekonań. Np., wyborca dostaje ulotkę jednego z kandyda­tów i już gotowy jest na niego głosować, lecz za chwilę słyszy zarzuty, jakie stawia tej osobie opozycja. McGuire założył, Iż by ludzie stali się mniej podatni na różne formy perswazji, powinni przedtem zetknąć się z argumentami strony przeciwnej, jakie najprawdopodobniej przedtem czy potem usłyszą. Tak jak szczepienia chronią przed atakiem dolegliwości, na podobnej zasadzie zaaplikowanie odbiorcy małej dawki argumentów sprzecznych z postawą, którą chcemy u niego ukształtować, przygotuje go na atak przeciwników. Dlatego odbiorca ma sposobność oswoić się z kontrargumentami i nauczyć się je samodzielnie zwalczać. McGuire weryfikował własne założenia w badaniach dotyczących truizmów kulturowych. To są prawdy tak oczywiste, tak powszechnie wyznawane, Iż z założenia nikt już nie jest skłonny ich atakować. Jednym z takich truizmów jest np. konieczność mycia zębów po każdym posiłku. Naukowcy zaatakowali takie truizmy, podważali je, dowodząc na przykład, Iż częste mycie zębów nie jest wskazane. A zarazem próbowali badanych uodpornić na te ataki. Uodparniali na dwa metody. Pierwszym metodą było popieranie truizmu – przed otrzymaniem komunikatu atakującego sedno mycia zębów po każdym posiłku, badany otrzymywał argumenty popierające ten zabieg. Mamy tu do czynienia z obroną postawy poprzez popieranie. Drugim metodą uodparniania była inokulacja – kilka dni przed atakiem na truizm badany poddawany był procedurze zaszczepiania: dostawał małą próbkę argumentów zawartych w ataku, dzięki czemu uczył się je samodzielnie zwalczać. To jest obrona postawy poprzez odpieranie. Oba typy uodpornienia postawy działały, lecz inokulacja okazała się bardziej efektywna. Z kolei osoby z gatunku kontrolnej, które nigdy nie zastanawiały się, dlaczego trzeba myć zęby, były podatne na atak

Czym jest Inokulacja znaczenie w Słownik na I .

Co znaczy Idealizacja:
Definicja opierający na dostrzeganiu i wyolbrzymianiu w kimś albo czymś wyłącznie pozytywnych aspektów i zaprzeczaniu, Iż istnieje ta druga, gorsza albo słabsza strona. Przedmiot, wobec którego mamy inokulacja co to jest.
Co znaczy Ironiczne Mechanizmy:
Definicja a więc takie, które wywołują efekty przeciwne do zamierzonych, na przykład im bardziej staramy się nie myśleć na jakiś temat, tym częściej na ten temat myślimy inokulacja definicja.
Co znaczy Introspekcja:
Definicja introspicere) dosłownie znaczy „patrzenie do wewnątrz, obserwowanie i analizowanie własnych stanów psychicznych, myśli, uczuć i motywów. Jej obiektem są świadome treści i mechanizmy. Jako sposób inokulacja co znaczy.
Co znaczy Implementacyjne Intencje:
Definicja modelem celowego działania Petera Gollwitzera – odgrywają istotną rolę w podejmowaniu działania. Mają postać postanowienia: zamierzam wykonać X, gdy pojawi się ustalona przypadek. Gollwitzer odznacza inokulacja słownik.
Co znaczy Infrahumanizacja:
Definicja tego, aby znacząco słabiej dostrzegać cechy swoiście ludzkie w członkach grup obcych w porównaniu z ekipą swoją. Termin wprowadził Jacques-Philippe Leyens z Uniwersytetu Katolickiego z Louvain, który inokulacja znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor: